موسسه حقوقی رویال دریم لند

ایران، تهران، نیاوران، سه راه یاسر، ساختمان آدرین، طبقه 6، واحد 603

تلفن تماس : 26157687-021

دریافت اقامت از طریق تمکن مالی که برخی به آن اقامت خود حمایتی یونان نیز میگویند، در یونان به آن FIP گفته میشود که مخفف Financial Independent Person میباشد. این اقامت در یونان یکی از ابزارهای تشویقی دولت برای جذب سرمایه گذاران در یونان است. در این روش اقامتی تمامی اعضای خانواده میتوانند مشمول دریافت کارت اقامت یونان شوند.این روش که ساده ترین روش اخذ اقامت اروپا و یونان است در کمتر از چهار ماه ( معمولا زیر ۲ ماه ) به اقامت ختم می شود.

 یونان، رسما معروف به جمهوری هلنی، کشوری در جنوب شرقی اروپا می باشد و همچنین در جنوب شبه جزیره بالکان قرار دارد. شامل تعداد زیادی جزیره شامل کرت، دودیکانس، سیکلادس، و جزایر ایونیا می باشد. یونان از سال ۱۹۸۱ عضوی از اتحادیه اروپایی و از سال ۲۰۰۱ عضو ناحیه یورویی می باشد. 

این کشور درحدود ۱۱ میلیون سکنه دارد و آتن، پایتخت و بزرگترین شهر این کشور است. روادید اقامت یا Residential Permit  مدرکی یا کارتی لازم در اکثر کشورها است. این مدرک به شهروند خارجی امکان اقامت قانونی برای مدت زمان معلومی را می دهد. این روادید ممکن است موقتی Temporary یا دایمی Permanent باشد. 

بهترین روش اقامت یونان

تمکن مالی و خرید ملک در یونان بهترین روش های ورود سرمایه به این کشور هستند که هر یک مزایای ویژه خود را به همراه خواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم به پرسش های زیر پاسخ دهیم :

 

 • مزایای اقامت یونان از طریق تمکن مالی چیست؟
 • شرایط لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان چقدر می باشد؟
 • مدارک مور نیاز برای دریافت اقامت به شیوه ی تمکن مالی چیست؟
 • چگونه تمکن مالی خود را اثبات کنیم؟
 • مراحل دریافت اقامت از طریق تمکن مالی چگونه است؟

مزایای اقامت یونان از طریق تمکن مالی چیست؟

 1. آسانی دریافت روادید نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا و کانادا و انگلیس
 2. امکان خرید ملک با قیمت مناسب که در مقایسه با فرانسه، اسپانیا و پرتغال، مبلغ سرمایه گذاری در یونان پایین تر می باشد.
 3. امکان برخورداری از بیمه‌های پزشکی و درمانی دارای اعتبار در عرصه بین‌المللی
 4. سریعترین و آسان‌ترین روش گرفتن مجوز اقامت شینگن در اتحادیه اروپا
 5. نیاز نداشتن به شرط حضور شخص در کشور مقصد
 6. نیاز نداشتن به هیچگونه سرمایه‌گذاری و یا ثبت شرکت در اتحادیه اروپا
 7. آسانی در تمدید مجوز اقامت
 8. بعد از اخذ اقامت، نیاز نداشتن به اجاره کردن ملک در یونان
 9. نیاز نداشتن به مدرک زبان انگلیسی یا یونانی
 10. امکان تردد آزادانه و زندگی در همه کشورهای حوزه شینگن
 11. معاف بودن از پرداخت مالیات سالانه
 12. وجود نداشتن محدودیت سن
 13. امکان خرید ملک و ماشین، سهام و ...
 14. برخورداری از سیستم بهداشتی و دسترسی به بهترین امکانات پزشکی روز دنیا
 15. امکان تحصیل رایگان فرزندان

شرایط لازم برای اخذ اقامت تمکن مالی یونان چقدر می باشد؟

بهنگام درخواست روادید، فرد بایستی که تمکن مالی خود را ثابت کند. این اثبات، شرط اول جهت اخذ روادید اقامتی بشمار می رود به این معنا که وی می تواند مخارج زندگیش را در یونان، بدون کار و انجام هیچ گونه فعالیت اقتصادی تامین کند. شخص متقاضی همچنین ممکن است که اعضای خانواده خود را هم به همراه داشته باشد.در اینصورت، لازم است که یک درخواست مجزایی برای (VISA D) به دفتر کنسولگری یونان تحویل دهد. برای درخواست اقامت خود حمایتی یونان حداقل میزان درآمد ماهانه باید ۲۰۰۰ یورو باشد که برای همسر متقاضی ۴۰۰ یورو و برای هر فرزند ۳۰۰ یورو اضافه میشود. منبع درآمد شما برای دریافت اقامت خود حمایتی یا اقامت تمکن مالی باید خارج از درآمد حاصل از اشتغال شما باشد. مثلا درآمد باید حاصل از سود سپرده بانکی، سود سهام، اجاره املاک و مستغلات و حقوق بازنشستگی از این قبلی درآمد ها باشد. اثبات این ارقام توسط حساب بانکی یا بازنشستگی است . همچنین نداشتن سابقه کیفری یا جنایی در گذشته (مدرک عدم سوسابقه مجرمیت) و داشتن پاسپورت معتبر نیز از شرایط مورد نیاز می باشد.

مدارک مور نیاز برای دریافت اقامت به شیوه ی تمکن مالی چیست؟

اخذ اقامت یونان از طریق اثبات تمکن مالی برای افراد با درآمد بالا ابتدا اجازه اقامت در یونان به صورت موقت (ویزای دو ساله یونان) را به فرد و افراد تحت تکفل او می دهد و پس از گذشت این مدت اگر تخلفی از او سر نزند می تواند اقامت خود را هر ۳ سال یکبار تمدید کند .  برای دریافت این اقامت فرد متقاضی بایستی مدارک زیر را ارائه کند :

 • ارایه گواهی عدم سوء پیشینه تمام اعضای خانواده
 • شناسنامه همه اعضای خانواده
 • شش قطعه عکس از همه اعضای خانواده
 • گواهی شغلی سرپرست
 • مدارک توانایی مالی سرپرست خانواده
 • گرفتن گذرنامه برای همه اعضای خانواده
 • مدت زمان  اخذ اقامت یونان با روش تمکن مالی
 • فرآیند اخذ اقامت یونان از روش توانایی مالی دو ماه و نیم می‌باشد

چگونه تمکن مالی خود را اثبات کنیم؟

متقاضی اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی علاوه بر اثبات دارایی های خود در ایران و یا کشور مبدا، نیاز به داشتن حساب بانکی معتبر و اثبات داشتن درآمد کافی در هر دو کشور بدون انجام کار را دارد. در واقع اخذ اقامت یونان از طریق تمکن مالی ، به این دلیل به متقاضی و همراهان وی اعطا می شود که رونقی در کشور یونان ایجاد شود و شخص دارنده اقامت با ورود به کشور یونان و اجاره یا خرید ملک و یا زندگی کوتاه مدت در یونان، برای اقتصاد این کشور سودآوری داشته باشد. لذا راه های اثبات تمکن مالی برای اخذ اقامت یونان عبارتند از :

 • اثبات تمکن مالی در یونان با اجازه کار

در این روش فرد با سرمایه گذاری به ارزش ۳۰۰ هزار یورو برای تجارت در یونان و اثبات وجود ۶۰ هزار یورو در حساب بانکی یونان و یا کشورهای دیگر یک مجوز اقامت ۲ ساله می گیرد و در صورتی که کسب و کارش ادامه داشته باشد، اقامت او هر ۲ سال یک بار تمدید می شود. در این روش فرد اجازه کار دارد و فعال بودن واحد تجاری شخص و حضور او در یونان الزامی می باشد

 • اثبات تمکن مالی در یونان بدون اجازه کار

در این روش متقاضی با ارائه مدارک مالی (مثل حقوق ماهیانه خود، اسناد مالکیت، اجاره نامه، حساب بانکی و …) ثابت می کند که میتواند ماهیانه ۲ هزار یورور برای خود و ۴۰۰ یورو برای هرکدام از افراد تحت تکفل خود می تواند بپردازد، در این صوت یک مجوز اقامت ۲ ساله برای فرد صادر می گردد و در صورتی که قوانین یونان توسط شخص رعایت شود، اقامت او هر ۳ سال یک بار تمدید می شود. در این روش فرد اجازه کار ندارد، نیازی به حضور فیزیکی در یونان نیست و صرفاً میتواند از خدمات کارت اقامت یونان استفاده نماید . در این حالت فرزندان زیر ۱۸ سال امکان همراهی متقاضی را دارند.

مراحل دریافت اقامت از طریق تمکن مالی چگونه است؟

به صورت  کلی دریافت اقامت یونان از طریق تمکن مالی را می‌توان در مراحل زیر خلاصه کرد:

 1. دریافت ویزای تایپ C و تایپ D شینگن برای اعضای خانواده
 2. دو سفر ۵روزه متقاضی به یونان و انجام امور اداری، بانکی و اقامتی با همراهی کارشناس فارسی – یونانی زبان رویال دریم لند
 3. افتتاح حساب در یونان و واریز حداقل ۲۵هزار یورو به آن
 4. بازگشت متقاضی به تهران و پیگیری امور توسط نماینده رویال دریم لند در یونان
 5. آماده شدن کارت اقامت یونان پس از ۲ ماه

 پس از تحویل مدارک برای دریافت ویزای تایپ C برگه‌ای موسوم به بلوپِیپِر Blue Paper به متقاضی ارائه می‌شود که در پیِ آن اجازه زندگی و تردد به مدت ۶۰روز در یونان داده می‌شود. این برگه پس از ۶۰ روز باید به سفارت مسترد شود. به عبارت دیگر، پس از دوماه این برگه تبدیل به کارت اعتباری اقامت می‌شود و دو سال اعتبار دارد. در مرحله سوم این کارت و اجازه اقامت متقاضی، به‌صورت سه‌ساله ارائه می‌گردد. از این مرحله به بعد در صورت اقدام متقاضی، اقامت وی به‌صورت سه‌ساله تمدید می‌شود.

اقدام برای تمدید کارت اقامت مشروط به ارائه حساب بانکی و موجودی کامل برای تمکن است. به‌عبارت دیگر، پس از دریافت کارت اقامت در اقدام اولیه، اجازه برداشت از حساب به متقاضی داده می‌شود اما برای تمدید آن، باید مبلغ مورد نظر در حساب موجود باشد تا کارت اقامت تمدید شود.

تماس بگیرید !
مسیریابی موسسه